مقالات آموزشی التراسونیک

پیزوالکتریک p8 بهتر است یا p4 ؟ | برای دستگاه تولید ماسک التراسونیک

پیزو الکتریک p8 پیزو سرامیکp4

پیزو الکتریک یا پیزو سرامیک قلب ترانسدیوسر ( ترنسدیوسر ) در دستگاه جوش التراسونیک است. یکی از کاربردهای آن در دستگاه تولید ماسک سه لایه اولتراسونیک می‌باشد.

پیزو سرامیک چیست؟

پیزو الکتریک از ترکیب چند نوع سرامیک یا پلیمر خاص در ابعاد نانو تشکیل شده که با تحت فشار قرار دادن آن به صورت کنترل شده ساخته می‌شود. واژه پیزو در زبان یونانی به معنای فشار دادن است و ترکیب این دو واژه به معنای الکتریسیته ناشی از فشار است. مجموعه‌ای که با پیزو کار می‌کند را مجموعه التراسونیک یا اولتراسونیک می‌گویند.

کاربرد پیزو الکتریک چیست؟

برای اولین بار در سال 1917  یعنی در دوران جنگ جهانی اول پیزو در زیردریایی برای اکتشافات توسط امواج صوتی مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن رقبت بیشتری برای استفاده در صنایع مختلف صورت گرفت.
امروزه آلتراسونیک در صنایع مختلفی استفاده می‌شود از جمله:
سنجش ویسکوزیته مایعات ، کشف ترک در فلزات، تست جوش، صنایع نساجی، جوشکاری متریال‌های مختلف از جمله پلاستیک، پارچه‌هایی چون اسپان باند ، ملت بلون ( ملت بلاون ) که برای تولید ماسک سه لایه استفاده می‌شوند.

پیزو در ترنسدیوسر ( ترانسدیوسر )

پیزوالکتریک‌ها برای اینکه بتوانند فرکانس مورد نظر را تولید کنند باید با شرایطی خاص از جمله فشاری مشخص، بر روی یکدیگر سوار شوند. مجموعه بوستر و پیزوها که با آرایشی خاص بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند را ترنسدیوسر یا ترانسدیوسر التراسونیک می‌نامند.

پیزو pzt8 یا pzt4 ؟

پیزوسرامیک‌ها برای جوشکاری می‌توانند در سایزهای مختلفی موجود باشند اما کیفیت آن‌ها در فرکانس خروجی متفاوت است. دو نوع p8 و p4 انواع مرسومی هستند که در بازار موجود است. اگر قصد ساخت و مهندسی معکوس ترانسدیوسر التراسونیک را دارید، از هر دوی آن‌ها می‌توانید استفاده کنید اما پیشنهاد لیت آلتراسونیک به شما این است که ترجیحا از نوع pzt8 استفاده کنید.

پیزو در دستگاه تولید ماسک پزشکی چه نقشی دارد؟

دستگاه تولید ماسک پزشکی یا سه لایه می‌تواند از دو نوع حرارتی یا اولتراسونیک تولید شده باشد. مزایای جوش آلتراسونیک بسیار بیشتر از حرارتی می‌باشد به طوریکه از نظر بهداشتی، اقتصادی و سرعت، مزیت‌های بهتری دارد. در تمامی کشورهای جهان بعد از شیوع ویروس کرونا تولیدات دستگاه تولید ماسک سه لایه بسیار زیاد شد و تمامی دستگاه‌های جدید مجهز به جوشکاری التراسونیک هستند.

پیزوالکتریک‌ها در چه سایزی هستند؟

بسته به نوع فرکانس خروجی می‌توان از پیزوهایی با سایز استاندارد یا سایزی خاص استفاده کرد. نوع معمول و روتین برای التراسونیک های دستگاه تولید ماسک ، پیزو 50*17*6.5 است. البته سایزهای دیگری همچون 50*20*6  ، 60*30*10 و بسیاری دیگر از سایزها نیز موجود است.

شرکت لیت آلتراسونیک واردکننده و تعمیرکننده دستگاه تولید ماسک التراسونیک ، ترنسدیوسر ( ترنسدیوسر ) ، هورن ، ژنراتور التراسونیک ، بوستر و … می‌باشد.
برای ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان در این زمینه در کنار شما هستیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.