مقالات آموزشی التراسونیک

انواع ماسک تنفسی

انواع-ماسک تنفسی

پوشیدن ماسک کرونا برای کمک به کاهش سرعت انتشار ویروس و محافظت از خود در صورت عدم واکسن بسیار مهم است. همچنین مهم است که بدانید چه نوع ماسکی باید بپوشید و چه زمانی استفاده از آن مناسب است.

انواع ماسک کرونا

چند نوع مختلف ماسک وجود دارد که می توانید برای محافظت در برابر ویروس کرونا خریداری کنید، و حتی افسانه های بیشتری در مورد ماسک صورت وجود دارد.
به منظور محافظت از خود و دیگران، یاد بگیرید که چه نوع ماسک هایی وجود دارد و چه زمانی باید آنها را بپوشید.همه ماسک های صورت باید روی صورت قرار بگیرند و هر دو بینی و دهان را بپوشانند تا موثر باشند.

ماسک پارچه ای

یک ماسک صورت پارچه‌ای با استفاده از حلقه‌های گوش یا گره‌های دور سر روی صورت قرار می‌گیرد. چندین لایه پارچه مانعی بین بینی و دهان شما و قسمت بیرونی ایجاد می کند و به جلوگیری از هرگونه قطرات تنفسی که ممکن است تنفس کنید کمک می کند. هر چه ماسک ضخیم تر باشد، مانع بزرگتر است.

شما به راحتی می توانید ماسک پارچه ای خود را در خانه با چرخ خیاطی یا بدون چرخ خیاطی با استفاده از طیف گسترده ای از پارچه ها درست کنید، اگرچه پارچه های محکم بافته شده مانند پنبه توصیه می شود. این نوع پارچه‌ها می‌توانند هنگام استفاده از ماسک در گرما یا هنگام ورزش کردن با ماسک مفید باشند. برای مشاهده روش های تایید شده برای ساخت پوشش صورت، به وب سایت CDC مراجعه کنید.

ماسک جراحی

ماسک‌های جراحی پوشش‌های یکبار مصرفی هستند که معمولاً توسط متخصصان پزشکی به عنوان تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) در طول جراحی یا سایر روش‌ها استفاده می‌شوند. آنها اغلب از ترکیب کاغذ و پلاستیک ساخته می شوند و معمولاً به رنگ آبی روشن هستند.

ماسک های جراحی برای محافظت در برابر قطرات تنفسی بزرگ طراحی شده اند اما در برابر قطرات کوچکتر محافظت نمی کنند. آنها برای کمک به محافظت از اطرافیانتان در صورتی که ناقل ویروس هستید، موثر هستند. در حالی که این ماسک‌ها برای یک بار استفاده ایده‌آل هستند، اما چالش‌هایی را نیز به همراه دارند – یعنی اینکه نمی‌توان آن‌ها را مانند ماسک‌های پارچه‌ای شسته و دوباره استفاده کرد.

N95 یا ماسک پزشکی درجه حرفه ای

ماسک‌های تنفسی N95 و سایر ماسک‌های پزشکی حرفه‌ای به دقت اندازه‌گیری می‌شوند تا یک مهر و موم محکم بین هوای بیرون و صورت ایجاد کنند. آنها برای محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی از قطرات موجود در هوا طراحی شده اند.

ماسک‌های تنفسی زمانی که به صورت حرفه‌ای نصب شوند بسیار موثر هستند. کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که از ماسک N95 استفاده می‌کنند، تحت یک آزمایش دقیق از تناسب ماسک قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که مهر و موم کامل ماسک ایجاد می‌کند – سرویسی که در حال حاضر برای عموم در دسترس نیست.

برخی گزارش‌ها دریافته‌اند که فروشندگان آنلاین «ماسک‌های حرفه‌ای» در واقع تقلبی‌های بی‌اثر می‌فروشند. N95 در حال حاضر یک منبع ضروری اما کمیاب برای کارکنان مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته می شود. برای حفظ PPE از پوشیدن این ماسک ها خودداری کنید.

محافظ صورت

محافظ های صورت ورقه های پلاستیکی شفافی هستند که از یک هدبند آویزان می شوند و صورت را از بالای سر تا زیر چانه می پوشانند. قبل از همه‌گیری، معمولاً کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که روش‌هایی را انجام می‌دادند که مستعد پاشیدن مایعات بدن بودند، می‌پوشیدند. به عنوان مثال، متخصصان بهداشت دندان اغلب از محافظ صورت استفاده می کنند.

افراد عام که شش فوت از دیگران فاصله می گیرند و از ماسک استفاده می کنند نیازی به محافظ صورت ندارند. سپرهای صورت ممکن است برای ایجاد یک لایه حفاظتی اضافی در هنگام نزدیکی مداوم با دیگران پوشیده شوند. با این حال، آنها مانند ماسک محافظت نمی کنند زیرا مانعی در برابر قطرات تنفسی که می توانند از زیر آنها بیرون بیایند، ایجاد نمی کنند.

بهترین ماسک صورت ویروس کرونا

برای افراد معمولی که با بیماران در یک محیط مراقبت‌های بهداشتی کار نمی‌کنند، یک پوشش پارچه‌ای بهترین ماسک برای مقابله با کرونا است. در اینجا برخی از دلایل وجود دارد:

  • آنها را می توان به راحتی با استفاده از لوازم خانگی تهیه کرد یا خریداری کرد.
  • آنها را می توان به طور مکرر با شستشوی منظم بین دو سایش استفاده کرد.
  • شما در خطر خرید ماسک های تقلبی و بی اثر نیستید.

پوشاندن ماسک بخش مهمی از پیشگیری از عفونت کروناویروس است، اما همیشه به یاد داشته باشید که بهترین محافظت در برابر ویروس فاصله گذاری اجتماعی است.

در حالی که استفاده از ماسک‌های صورت هنگام حضور در مکان‌های عمومی یا هنگام مراقبت از فردی که بیمار است مهم است، بهترین راه برای جلوگیری از شیوع آن واکسینه شدن است.

نحوه تولید ماسک

در قدیم دوخت و جوش پلاستیک، پارچه و متریال های دیگر توسط حرارت انجام می‌شد. و هنوز هم در برخی از کارگاه ها و کارخانه ها از این دوخت حرارتی استفاده می‌شود. اما تکنولوژی جدید دوخت و یا همان ولدینگ (welding) توسط دستگاه التراسونیک انجام می‌شود. این روش مزایای بهتری نسبت به روش حرارتی دارد که یکی از این مزایا دوخت و برش تمیز و بهتری نسبت به روش حرارتی دارد.
در دوخت و برش اولتراسونیک از ژنراتور و ترنسدیوسر که پیزوالکتریک بر آن سوار است  و هورن فولادی استفاده می‌شود.


شما نیز میتوانید جهت خرید پیزو در تهران با همکاران ما در در پلاس لیت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.