مقالات آموزشی التراسونیک

نحوه انتخاب ترانسدیوسر التراسونیک

نحوه انتخاب ترانسدیوسر التراسونیک

ترانسدیوسر یکی از لوازم مهم در دستگاه آلتراسونیک است. درجه تطابق بین آن و ژنراتور به طور مستقیم کیفیت اولتراسونیک را تعیین می کند. انتخاب یک ترانسدیوسر(ویبراتور) مناسب میتواند راندمان کار را به حداکثر برساند. پس چگونه انتخاب کنیم؟ 

انواع ترانسدیوسر التراسونیک و کاربرد آن 

ترانسدیوسر با توجه به مدل و محدوده فرکانس، در دو نوع فرکانس پایین و فرکانس بالا تقسیم می شود. 

مبدل های التراسونیک باعث ایجاد امواج صوتی و انرژی های متفاوتی می باشد که در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال، در زمینه تمیز کردن، ترانسدیوسر های التراسونیک با فرکانس 20KHz-68KHz برای تمیز کردن عینک، تمیز کردن سبزیجات و میوه ها، تمیز کردن ظروف غذاخوری و حذف روغن در صنعت مناسب تر هستند. و از 68 کیلو هرتز و بالاتر در آزمایشگاه ها و افراد پزشکی که به دقت بالایی نیاز دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

مبدل های التراسونیک بسته به زمینه انتخابی نوع آن نیز فرق میکند.در صورت افزایش فرکانس، فرکانس با جهت گیری قوی تر و بهتر ارتعاش میشود، اما تضعیف موج التراسونیک باعث بزرگتر شدن فرکانس می شود. 

در صورت نیاز به استفاده در صنعت اندازه گیری باید محدوده فرکانسی مناسبی انتخاب شود.

اجزای ترانسدیوسر

ترانسدیوسر اولتراسونیک تمیزکننده

ترانسدیوسر های رایج در صنعت تمیزکاری و نظافت از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند. آنها به طور کلی در خارج از مخزن قرار می گیرند. فضای اشغالی توسط ترانسدیوسر ها بستگی به ظاهر و اندازه دستگاه تمیز کننده دارد.

انتخاب معقول اندازه ویبراتور اولتراسونیک و نوع نصب آن می تواند به طور موثری باعث صرفه جویی در مواد استفاده شده برای بسته بندی بیرونی مخزن تمیز کننده شود و ظاهر پف کرده مخزن تمیز کننده را کاهش دهد.

نحوه نگهداری از ترانسدیوسر اولتراسونیک

تولید گرمای ترنسدیوسر در هنگام استفاده همیشه مشکل ساز بوده است، به خصوص گرمای ناشی از عملکرد طولانی مدت هورن اجتناب ناپذیر است. این گرما به ترانسدیوسر منتقل می شود و منجر به بروز مشکل در مبدل می شود. یکی از مشکلات، باعث تثبیت نشدن فرکانس های امواج صوتی میشود. برای همین باید از محل نصب و محیط ترانسدیوسر خاطر جمع باشید که دارای دمای نسبتا پایین و خنک باشد.


شما میتوانید جهت خرید پیزوالکتریک و یا تعمیر دستگاه التراسونیک با همکاران ما در لیت التراسونیک تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

برش التراسونیک موادغذایی
جوش پارچه التراسونیک
پیزوالکتریک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.