مقالات آموزشی التراسونیک

روش های تست پیزوالکتریک

تست-پیزو

تست پیزوالکتریک را به چند علت انجام میدهند که شامل سالم یا ناسالم بودن پیزو ، میزان فرکانس پیزو ، میزان ظرفیت ct و … میباشد. در ادامه به تمامی موارد اشاره می کنیم.

روش‌های آزمایش برای واجد شرایط بودن عناصر پیزو


  مدیریت کیفیت تمامی فرآیندهای تولید در ساخت پیزو را از کیفیت مواد اولیه گرفته تا محصول نهایی کنترل می کنند. این تضمین می کند که تنها قطعات منتشر شده که مشخصات کیفی را برآورده می کنند به پردازش و تحویل منتقل می شوند.

تست برق

همانطور که از نامش معلوم است در این تست از ولتاژها و جریان های الکتریکی کمک گرفته میشود تا سالم بودن یا ناسالم بودن پیزو مشخص شود.

  • اندازه گیری سیگنال های کوچک

اطلاعات مربوط به خواص پیزوالکتریک و دی الکتریک مانند فرکانس‌ها، امپدانس‌ها، ظرفیت‌ها و عوامل تلفات در اندازه‌گیری‌های سیگنال کوچک تعیین می‌شوند.

  • اندازه گیری سیگنال بزرگ

اندازه‌گیری‌ با  ولتاژ DC تا 1200 ولت بر روی محرک‌ها برای تعیین کرنش، هیسترزیس و استحکام دی الکتریک در یک آزمایش معمول خودکار انجام می‌شود.

 تست هندسی و بصری پیزو

برای اندازه گیری های پیچیده، از دستگاه های اندازه گیری پردازش تصویر و تداخل سنج های نور سفید برای بررسی های توپوگرافی استفاده میشود.

معیار تست بصری

سرامیک پیزو باید با مشخصات بصری خاصی مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال دارای منافذ ریز نباشد ، سطح الکترود بدون مشکل باشد، لبه ها بدون بریدگی، خط و خش و غیره باشند.

 بعضی از تولید کنندگان دیسک پیزو التراسونیک معیارهای خود را برای ارزیابی کیفیت روکش‌های سطح تعیین کرده اند که از استاندارد MIL-STD-1376 پیروی می‌کند. یک قانون کلی جهت تست بصری این است که ویژگی های بصری نباید بر عملکرد قطعه تاثیر منفی بگذارد.

اندازه گیری اطلاعات متریال پیزو

این نوع اطلاعات با استفاده از قطعات آزمایشی با ابعاد هندسی تعیین شده در استاندارد EN 50324-2 تعیین می شوند و مقادیر معمولی هستند. انطباق با این پارامترهای معمولی با آزمایش مداوم دسته‌های مواد منفرد قبل از انتشار آنها ثبت می‌شود. ویژگی های هر محصول می تواند از این انحراف داشته باشد و به عنوان تابعی از هندسه، تغییرات در فرآیندهای تولید و شرایط اندازه گیری یا کنترل تعیین می شود.


مقالات مرتبط

کاربرد پیزوالکتریک در پزشکی
دستگاه جلوگیری از باروری التراسونیک
دستگاه ساخت لیوان کاغذی التراسونیک
انواع ماسک تنفسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.