مقالات آموزشی التراسونیک

نبولایزر چیست و انواع نبولایزر

نبولایزر چیست

نبولایزر به دستگاهی گفته میشود که در روند بهبودی بیماری های تنفسی و همچنین بیماری های دیگر مانند سرماخوردگی ،آسم و برونشیت مورد استفاده قرار میگیرد.

طرز کار نبولایزر

طرز کار این دستگاه به این صورت است که، دارو را با استفاده از هوا و ذرات بسیار ریز آب به ریه های بیمار می رساند.
در واقع بیمار توسط این دستگاه، داروی تجویز شده را استنشاق می کند و این باعث میشود که اجازه ندهد که این دارو به سایر نقاط و بافت های بدن وارد شود و فقط همان منطقه ریه را درگیر میکند. مثلا در بیماران مبتلا به برونشیت ممکن است تزریق یک دارو، تاثیر زیادی بر روی بیماری نداشته باشد اما به کمک این دستگاه می تواند دارو را مستقیما به دستگاه تنفسی برساند که این موضوع در درمان این بیماری بسیار مهم و حیاتی است.

یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه، مرطوب کردن هوای تنفسی بیمار یا کودک است.
بیماران تنفسی به دلیل ناتوان بودن ریه هایشان، قادر به تحمل محیط های خشک نیستند و ممکن است کارایی ریه ها در چنین محیط هایی به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. اما با استفاده از این دستگاه می‌توان هوای اتاق بیمار را مرطوب و مطلوب نگه داشت.

انواع نبولایزر

نبولایزر ها در دو نوع التراسونیک و جت پنوماتیک وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح میدهیم:

نبولایزر پنوماتیک یا جت نبولایزر(Jet Nebulizer): در این مدل دارو توسط هوای فشرده فعال می شود. برای آن که ذرات دارو بتوانند به برونش ها برسند باید تا اندازه ی ۵ تا ۱۰ میکرون کوچک شوند. در محل ورود هوا به دستگاه، یک فیلتر تعبیه شده است که از ورود ذرات آلودگی و گرد و غبار جلوگیری می کند. لازم است این فیلتر مرتب تمیز شود. هم چنین پمپ هوای دستگاه که با استفاده از برق شهری عمل می کند باید به صورت سالانه کنترل شود.

نبولایزر التراسونیک :یک نبولایزر اولتراسونیک امواج اولتراسونیک با فرکانس بالا (1.63 مگاهرتز) را از انرژی الکتریکی از طریق یک عنصر پیزوالکتریک در مبدل تولید می کند. این امواج اولتراسونیک به سطح محلول منتقل می شود تا یک آئروسل ایجاد کند. تحویل آئروسل توسط یک فن یا جریان دمی بیمار انجام می شود. اندازه ذرات ممکن است با این دستگاه بزرگتر باشد. محدودیت نبولایزرهای اولتراسونیک این است که سوسپانسیون ها را به طور موثر نبولایز نمی کنند. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله پیزو الکتریک چیست مراجعه کنید.

نبولایزرهای دستگاه التراسونیک را می توان با تمام داروهای نبولایزه شده به جز سوسپانسیون استفاده کرد (بیشتر داروهای نبولایزه شده محلول هستند). Pulmicort Respules را نمی توان با واحدهای نبولایزر که گرما تولید می کنند استفاده کرد، همانطور که در مورد اکثر نبولایزرهای اولتراسونیک (به استثنای Omron MicroAir) وجود دارد.

تفاوت نبولایزر التراسونیک و جت

در ادامه تفاوت نبولایزر اولتراسونیک و نبولایزر جت پنوماتیک را برای شما شرح داده ایم:

نبولایزر جت

 • سنتی و قدیمی میباشد
 • از هوای فشرده برای تولید ذرات ریز استفاده می کند
 • طیف وسیعی از اندازه ذرات را ارائه می دهد
 • بدون محدودیت دارویی
 • بادوام تر
 • موجود در مدل های رومیزی و مدل های دستی

نبولایزر اولتراسونیک

 • فناوری جدیدتر
 • از ارتعاشات التراسونیک عبور داده شده از آب برای ایجاد یک غبار ریز استفاده می کند
 • اندازه ذرات بسیار ثابتی را ارائه می دهد
 • تقریبا بی صدا
 • محدودیت های دارویی دارد چون گرما به دارو منتقل می شود
 • فقط در مدل های دستی موجود است

همانطور که می بینید، تفاوت ها می تواند تاثیر زیادی بر درمان نبولایزر شما داشته باش


شما نیز میتوانید جهت استعلام قیمت و فروش پیزوالکتریک در تهران با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.