مقالات آموزشی التراسونیک

التراسونیک چیست؟ +کاربرد های آن در صنایع جوش ، شستشو و پزشکی

التراسونیک چیست و کاربرد های ان در صنایع مختلف

 التراسونیک (Ultrasonic) که نام دیگر آن فراصوت نیز می‌باشد از نظر ماهیت شبیه امواج صوتی است ، اما دامنه فرکانس آن بین 20 کیلوهرتز تا چند صد مگا هرتز است. طبق تعاریفی دیگر، فراصوت یا مافوق صوت فرکانسی در محدوده 16 تا 8 کیلو هرتز است. فرکانس بالای 16 کیلو هرتز محدوده ای است که گوش انسان به سختی قادر به شنیدن آن است اما کاملا غیر قابل شنیدن نیست. فراصوت توسط فرانسیس گالتون ، دانشمند انگلیسی قرن نوزدهم کشف شد. 

تاریخچه  اولتراسونیک

به نظرم بد نیست در ابتدای کار با مخترع این دستگاه اشنایی نسبتا کافی داشته باشیم. جوشکاری اولتراسونیک برای اتصال ترموپلاستیک برای اولین بار در دهه 1940 اختراع شد. در سال 1965 توسط سیمور لینسلی و رابرت سولوف ثبت اختراع شد.سولوف در ادامه شرکت Sonics & Materials را تاسیس کرد که تا به امروز در صنعت اولتراسونیک رهبر صنعت است.
سولوف با آزمایش دقیق دریافت که امواج صوتی در اطراف پلاستیک های سفت و سخت حرکت می‌کنند و هنوز هم امکان جوشکاری را فراهم می‌کنند. این انقلابی در صنعت ایجاد کرد ، زیرا پلاستیک ها دیگر نیازی به گرمای بیش از حد برای اتصال ندارند.
از آن زمان، جوشکاری مافوق صوت به یکی از رایج ترین فناوری ها در تمام صنایع تبدیل شده است. قبل از اینکه فناوری اولتراسونیک پیشگام باشد ، بیشتر اقلام پلاستیکی با کیفیت بسیار پایین و برش کاری نامیزان و نامنظم به چشم میخورد. از طریق این توسعه انواع قطعات پلاستیکی، برخی محصولات پارچه ای و ورق های فلزی جوشکاری شده به یک نیاز اصلی در زندگی روزمره تبدیل شده اند، هم در مصارف مصرفی و هم در کاربردهای صنعتی. بدون ظهور فناوری جوشکاری مافوق صوت ، بسیاری از قطعات و محصولات الکتریکی، پزشکی و… به فرم مدرن امروزی وجود نداشتند.

مزیت ها و معایب دستگاه جوش فراصوت

جوشکاری التراسونیک مزایای اساسی نسبت به سایر جوشکاری های دیگر را ارائه می‌دهد، به عنوان مثال :

  1. باعث صرفه جویی در وقت می‌شود
  2. نسبت به جوشکاری های سنتی سریع تر و دقیق تر است
  3. یک فرایند کاملاً خودکار است که باعث صرفه جویی در نیروی انسانی و کمک به شما در تهیه سریعتر قطعات مورد نیاز می‌شود.

این دستگاه دارای معایب نسبتا کوچکی نیز می‌باشد که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

  1. نمی توان از آن برای تولید اتصالات بزرگ (بزرگتر از 250 300 میلی‌متر) استفاده کرد.
  2. برای هر اتصال یا جوشکاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و نیاز به وسایل مناسب برای جوش کاری با این دستگاه می‌باشد.
  3. هزینه ابزار بالا برای وسایل.

کاربرد التراسونیک

التراسونیک با تبدیل انرژی الکتریکی ، که توسط جریانهای متناوب با فرکانس بالا حمل می‌شود ، به انرژی مکانیکی تولید می‌شود.
سیستم مافوق صوت (Ultrasonic) کاربرد های مختلفی دارد که در ادامه به برخی از موارد کاربرد آلتراسونیک  اشاره خواهیم کرد.

آلتراسونیک و اولتراسوند و کاربردهای پزشکی

اولتراسونیک یا اولتراسوند در (سونوگرافی ، فیزیوتراپی و غیره)  نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد برای مثال موقع شنیدن تپش قلب جنین با استفاده از سونوگرافی و یا همان امواج مافوق صوت میتوانیم تپش قلب جنین را بشنویم. همچنین در مورد شکستن سنگ های کلیه نیز کاربرد دارد.
این سیستم در کاربردهای صنعتی (تمیز کردن قطعات ، آزمایش غیر مخرب و غیره.) یا در اتومبیل (شناسایی موانع) هم استفاده می‌شود.

دوخت و جوش التراسونیک Ultrasonic

در قدیم دوخت و جوش پلاستیک، پارچه و متریال های دیگر توسط حرارت انجام می‌شد. و هنوز هم در برخی از کارگاه ها و کارخانه ها از این دوخت حرارتی استفاده می‌شود. اما تکنولوژی جدید دوخت و یا همان ولدینگ (welding) توسط دستگاه التراسونیک انجام می‌شود. این روش مزایای بهتری نسبت به روش حرارتی دارد که یکی از این مزایا دوخت و برش تمیز و بهتری نسبت به روش حرارتی دارد.
در دوخت و برش اولتراسونیک از ژنراتور و ترنسدیوسر که پیزوالکتریک بر آن سوار است  و هورن فولادی استفاده می‌شود.
یکی  از دستگاه های پر استفاده در صنعت دوخت و جوش چرخ خیاطی التراسونیک است.

حمام آلتراسونیک

حمام التراسونیک (Ultrasonic Bath) که تمیز کننده اولتراسونیک (Ultrasonic Cleaner)  نیز نامیده می‌شود برای تمیز کردن آلاینده های روی اشیاء به کار برده می‌شود که با امواج فراصوت و با فرکانس های بالا که قابل شنیدن نیستند یک عمل لایه برداری کوچک انجام می‌دهد و  آلاینده ها و کثیفی ها را از اشیاء مورد نظر شما پاک می‌کند.


مقاله های مرتبط

پیزوالکتریک چیست
هزینه تعمیر دستگاه آلتراسونیک
دستگاه بدنه زن ماسک
دستگاه کش زن ماسک
حمام التراسونیک چیست
چرخ خیاطی التراسونیک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *