مقالات آموزشی التراسونیک

چرخ خیاطی التراسونیک چیست+نحوه تعمیر و سرویس کار

چرخ خیاطی التراسونیک چیست

شما میتوانید جهت خرید چرخ خیاطی التراسونیک و یا تعمیرات آن با ما تماس بگیرید.

امروزه چرخ خیاطی التراسونیک به یکی از محبوب ترین دستگاه ها در صنعت دوخت تبدیل شده است چرا که با استفاده از این دستگاه مزایای بسیار زیادی در روند تولید بدون نیاز به نخ و سوزن حاصل میشود. از دستگاه چرخ خیاطی اولتراسونیک معمولا برای تولید انواع ماسک ، ساک دستی، گان پزشکی، لحاف دوزی، دور بری، دور دوزی و… استفاده میشود.
یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه دوخت درزها به همراه برش های تمیز است که هر دو مرحله دوخت و برش می تواند همزمان به صورت اتوماتیک اتفاق بیفتد. یکی از علت های محبوبیت این دستگاه دوختن بسیار تمیز بدون نخ های اضافه میباشد که پس از دوخت، برش صاف و دقیقی هم انجام صورت میگیرد.

دوخت آلتراسونیک چیست؟

همانطور که در مقاله التراسونیک چیست؟ گفتیم ، اولتراسونیک به معنی مافوق سرعت است. امواج فراصوت دارای کاربرد های زیادی مانند جوشکاری ، سوراخکاری، شستشوی وسایل آزمایشگاهی، سنجش فاصله، سنجش جریان سیالات و… است.

اگر برای شما هم این سوال بوجود آمده که دوخت التراسونیک چیست؛ میتوان گفت که مدل دوخت انجام شده توسط این دستگاه ها به صورت مقطعی و ضربه ای ریز به صورت ارتعاش در ابعاد مولکولی است. برای مثال کیسه های پارچه ای که برای خرید استفاده میشود توسط چرخ خیاطی اولتراسونیک انجام میشود. که اول دو لبه کیسه را به هم اتصال میدهد سپس با یک برش تمیز به کار پایان میدهد.
معمولا سرعت چرخ خیاطی التراسونیک برای بی بافت ها بیش از 600 فوت در ثانیه است. در کل می توان گفت این صنعت دوخت بسیار ساده، سریع، کارآمد و انعطاف پذیر است. چرا که دیگر از نخ ، سوزن و دیگر مواد اولیه صنایع نساجی استفاده نمی شود.

نحوه کار چرخ خیاطی آلتراسونیک

 با عبور پارچه از زیر هورن اولتراسونیک ، لرزش فراصوت هورن باعث گرم شدن مواد و همجوشی آنها می شود. بدون استفاده از هیچ گونه چسب یا گرمای اضافی، باعث اتصال پارچه ها به هم دیگر میشوند. سپس لبه های اضافی پارچه به صورت تمیز برش داده میشوند.
با قرار دادن متریال مورد نظر روی هورن دوار در زیر و پایین آمدن غلطک روی  پارچه، عملیات جوشکاری یا اتصال  انجام می شود. این روش برای ایجاد سوراخ ، مانند سوراخ های دکمه ، برش نوارهای پارچه ای به طول از پیش تعیین شده یا اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می شود.

اجزای دستگاه دوخت اولتراسونیک

معمولا دستگاه های التراسونیک شامل پنج اجزای زیر هستند:

 • منبع تغذیه یا ژنراتور که نیروی الکتریکی را به ترانسدیوسر منتقل می کند تا ارتعاش مورد نظر دریافت شود.
 • مبدل تبدیل یا ترنسدیوسر که حاوی پیزوالکتریک است و سیگنال الکتریکی ورودی با فرکانس بالا را به لرزش مکانیکی تغییر می دهد.
 • بوستر انتقال انرژی لرزش و کنترل امواج فرکانس
 • هورن فولادی یا آلومینیومی که محل خروجی ارتعاشات است و اتصال پارچه یا دیگر متریال ها را انجام می دهد.
 • غلطک که طرح مورد نظر برای جوش یا برش بر روی آن حک شده است.

امواج فراصوت از هورن به متریال ها منتقل میشود و باعث ایجاد گرما میشود. این گرما لبه های پارچه را ذوب میکنند و باعث اتصال دو لبه به هم دیگر میشوند. و سپس توسط غلطک لبه ها مهر و موم شده و لبه های اضافی برش داده میشود.

متریال های قابل استفاده

متریال های زیادی وجود دارند که می توان توسط التراسونیک آنها را جوش یا برش داد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.
تقریبا تمامی پارچه های نبافته مانند اسپان باند، ملت بلون، سلولز، اسپان لس و متریال های دیگری مانند اکریلیک Acrylics ، استات acetates، پلی استر polyester، نایلون  nylon ، پلی اتیلن polyethylene ، پلی پروپیلن polypropylene ، اسپندکس spandex و پی وی سی PVC همه برای اتصال یا برش مناسب هستند.

دستگاه دوخت ساک دستی التراسونیک

برای دوخت ساک دستی روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها توسط نخ و نوار دوزی استفاده میشود و روش دیگر توسط دستگاه های پیشرفته دوخت التراسونیک انجام میشود. ساک هایی که توسط این روش تولید شده اند بسیار مقاوم تر و شکیل تر نسبت به دوخت با نخ و نوار دوزی میباشد. دستگاه های دوخت ساک دستی به صورت فول اتومات وجود دارند. که ساک های تولیدی توسط این دستگاه بسیار کیفیت مطلوبی دارند.
در این نوع از ماشین آلات نساجی و بافندگی مخصوص ساک دستی استاندارد 14000 iso و iso 9001  به کار گرفته شده است. از این دستگاه برای دوخت انواع ساک دستی، تشک و انواع ماسک استفاده می شود. فرایند تولید استفاده شده در دستگاه دوخت ساک دستی به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک میباشد. برای انجام دوخت و دوز با استفاده از این دستگاه به هیچ نوع سوزنی نیاز نخواهید داشت.

 مزایای استفاده از دستگاه دوخت آلتراسونیک

این دستگاه در صنعت نساجی و بافندگی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. چرا که دارای مزایای بسیار زیاد و مهم است و به همین خاطر است که استفاده از این فرایند به طور قابل توجهی در حال افزایش است و توانسته است در مدت زمان کم طرفداران خود را بیابد.

 • با استفاده از دستگاه دوخت اولتراسونیک عملیات مهر و موم به سرعت انجام می گیرد. و همچنین استفاده از این روش مقرون به صرفه و قوی است.
 • برای انجام عملیات دوخت و دوز توسط  دستگاه چرخ خیاطی التراسونیک، از هیچ گونه مواد مصرفی همچون چسب، گیره، نخ و سوزن استفاده نمی شود.
 • سرعت تولید با استفاده از دستگاه دوخت آلتراسونیک بسیار بالا است.
 • یکی دیگر از مزایای این دستگاه این است که دوخت انجام شده بسیار دقیق، همگن و همرنگ با خود پارچه خواهد بود.
 • بدون زمان خنک سازی و کاهش هزینه های نگهداری
 • سازگار با محیط زیست زیرا به هیچگونه چسب و حلال نیاز ندارد.
 • لبه ها بدون ایجاد سوراخ بخیه مهر و موم می شوند . بنابراین از نفوذ عوامل شیمیایی و سایر ذرات جلوگیری می کنند.

همکاران ما در مجموعه لیت آماده مشاوره و پاسخگویی به شما دوستان عزیز در زمینه خرید پیزو و تعمیرات مربوط به دستگاه های آلتراسونیک میباشند.


مقاله های مرتبط

تعمیر دستگاه بدنه زن ماسک
حمام التراسونیک چیست
قیمت دستگاه التراسونیک
پیزو الکتریک چیست
تعمیر دستگاه التراسونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.