مقالات آموزشی التراسونیک

هزینه تعمیر دستگاه بدنه زن ماسک چقدر است؟ + نحوه تعمیر و جزئیات

تعمیر دستگاه بدنه زن ماسک

حدودا از نیمه دوم سال 1398 ویروس کرونا وارد ایران شد. متاسفانه خیلی از هموطنان عزیزمان را درگیر خود کرد. یکی از راه های جلوگیری از این ویروس استفاده از ماسک در بیرون از خانه بود. چرا که توسط ماسک کرونا توسط هوا وارد سیستم تنفسی بدنمان نمی‌شد. به همین دلیل کارگاه ها و کارخانجات تولید ماسک به صورت جدی کار خود را شروع کردند و با وارد کردن نیرو و تجهیزات بیشتر ظرفیت تولید ماسک را افزایش دادند.

نحوه کار دستگاه تولید بدنه زن ماسک

از سری تجهیزات مهم جهت تولید ماسک دستگاه جوش التراسونیک است که بدنه های ماسک را توسط نیروی فراصوت جوش میزند و آنها را برش می‌دهد. همچنین توسط دستگاه کش زن، کش ها را به ماسک اتصال می‌دهد. دستگاه بدنه زن ماسک جهت اتصال سه لایه از پارچه های ماسک (ملت بلون و اسپان باند) صورت می‌گیرد.
این دستگاه به صورت اتوماتیک سه لایه پارچه را دریافت می‌کند و سپس آن ها را توسط التراسونیک جوش می‌زند و برش می‌دهد. معمولا دستگاه بدنه زن در هر ساعت حدود 6000 بدنه ماسک را جوش می‌زند و پس از اتصال آنها را با دقت بالا برش می‌دهد.

اجزای دستگاه بدنه زن ماسک

این دستگاه معمولا توسط یک میز بزرگ و غلطک هایی جهت رد کردن  ماسک ها از بین دستگاه اولتراسونیک شکل گرفته است که در ادامه به تمامی آن ها اشاره می کنیم . اجزای دستگاه بدنه زن ماسک شامل میز کار( که باید از جنس تمام استیل و یا آلومینیوم باشد) ، چرخ دنده های فولادی ، تسمه یا زنجیر ، غلطک تا زن ، غلطک کاتر ، غلطک نگهدارنده و کشنده ، تا زن ، دماغه زن ، کاتر سیم دماغه ، نگهدارنده توپی پارچه ، موتور الکتریکی ، تابلو برق، التراسونیک جوش (که شامل هورن ، ترانسدیوسر ،  پیزوالکتریک و ژنراتور ) میباشد. این مجموعه به راحتی می تواند در هر دقیقه حدودا 100 عدد ماسک را تولید کنید.

تعمیر دستگاه بدنه زن ماسک

طبق صحبت هایی که گفته شد تمامی اجزای این دستگاه باید به صورت منظم و دقیق کار کنند تا در نهایت یک ماسک را به شما ارائه دهد. ولی در هر لحظه ممکن است خرابی و یا مشکلی برای دستگاه بدنه زن شما به وجود بیاید که نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه معیوب یا خراب شده میباشد. اما در بیشتر مواقع با توجه به نظر کارشناسان و متخصصین در این زمینه مشکل ایجاد شده به صرف هزینه مناسب حل میشود. در ادامه با تعمیرات بخش های مختلف دستگاه آشنا می‌شویم.

تعمیر غلطک و کاتر دستگاه بدنه زن

غلطک ها و کاتر جزو قطعات مهم در این دستگاه محسوب می‌شوند که هر کدام از آنها وظایفی دارند. برخی از غلطک ها عمل نگهداری و کشیدن پارچه ماسک را انجام می‌دهند و برخی دیگر مانند کاتر ها عمل برش بدنه ماسک و یا سیم دماغی ماسک را انجام می‌دهند. هرکدام از این غلطک ها و کاتر ها باید به صورت دقیق در فاصله ای معین از اجزای دیگر دستگاه قرار گیرند که معمولا این فاصله را با وسیله ای به نام فیلر ، فیلر گیری می‌کنند. غلطک هورن التراسونیک یکی از مهمترین اجزای دستگاه که باید با دقت فراوانی عمل فیلر گیری در آن انجام شود. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا اختلال در این اجزا باید هرچه سریعتر نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. تعمیرات این اجزا اگر خرابی به صورت جدی نباشد عمدتا هزینه ناچیزی دارند.

تعمیر دستگاه التراسونیک دستگاه تولید ماسک

تعمیر دستگاه التراسونیک دستگاه تولید ماسک ممکن است با تغییرات کوچک صورت گیرد. اما در بعضی مواقع نیاز به صرف هزینه و زمان بیشتری برای تعمیر است.
مهم ترین بخش دستگاه بدنه زن ماسک قسمت جوش التراسونیک است که به قلب دستگاه تولید بدنه ماسک معروف است. این بخش باید طبق استانداردهای تعریف شده بر روی دستگاه سوار شود. به عنوان مثال باید با فیلر گیری دقیق غلطک در فاصله مناسب از هورن فولادی قرار داد. هزینه تعمیرات دستگاه التراسونیک دستگاه تولید ماسک در صورتی که مشکل از پیزوالکتریک ها باشد تقریبا ناچیز است. اما برای بررسی دقیق باید با توسط یک متخصص بازرسی شود. شما می توانید جهت بررسی و عیب یابی دستگاه خود با ما در ارتباط باشید. همچنین شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر در باره دستگاه جوش اولتراسونیک به مقاله آلتراسونیک چیست مراجعه کنید.

هزینه تعمیر پیزو ، ترانسدیوسر و هورن التراسونیک دستگاه تولید ماسک

هر کدام از این اجزا یعنی پیزوالکتریک، ترنسدیوسر و هورن فولادی اولتراسونیک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و باید طبق استانداردی مشخص استفاده شوند.

هزینه تعمیر پیزوالکتریک

پیزوالکتریک های سوار شده بر روی ترانسدیوسر قلب تولید ارتعاش و جوش فراصوت در دستگاه تولید ماسک است.
در صورت بروز هرگونه مشکل و یا ترک خوردگی، پیزو ها خود به تنهایی قابل تعمیر نیستند و باید کل پیزوالکتریک ها به صورت یکجا تعویض گردند. اگر مشکل صرفا همین باشد هزینه تعمیر بالا نخواهد بود. قیمت پیزو الکتریک ها هم بسته به متریال ساخته شده و سایز ان متفاوت است. شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر درباره پیزو ها به مقاله پیزو الکتریک چیست مراجعه فرمایید.

قیمت تعمیر ترانسدیوسر

هزینه و قیمت تعمیر ترانسدیوسر یا همان ترنسدیوسر در صورتی که ترک خوردگی در پیزو ها شدید نباشد و پیچ ترانسدیوسر و همچنین بوستر سالم باشد زیاد نیست. در این حالت صرفا با تعویض پیزوالکتریک ها و صفحه مس کاتد بین آن ها ترانسدیوسر تعمیر می‌شود. اما در صورتی که شکستگی ها زیاد و شدید باشند و به پیچ و جای پیچ و بوستر آسیب رسیده باشد، بهتر است کل ترانسدیوسر تعویض گردد.

هزینه تعمیر هورن اولتراسونیک

هزینه تعمیر هورن فولادی و آلومینیوم التراسونیک در صورتی که صرفا سطح آن خراش برداشته باشد زیاد نیست. و با یک لایه تراشکاری می‌توان از این قطعه دوباره استفاده کرد. اما اگر شکستگی و ترک خوردگی در بدنه هورن به وجود آمده باشد به خصوص در قسمت جای پیچ اتصال به ترانسدیوسر، این قطعه حتما باید به طور کامل تعویض گردد. برای مشاهده قیمت هورن التراسونیک به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

خرید و فروش دستگاه بدنه زن دست دوم

همانطور ذکر شد پس از به وجود آمدن ویروس کرونا کارگاه ها نیز مجبور به اضافه کردن دستگاه های خود شدند. برای همین جهت خرید دستگاه کش زن و بدنه زن ماسک وارد بازارهای خرید و فروش التراسونیک شدند تا بتوانند مایحتاج خود را برآورده کنند. معمولا این دستگاه ها به دو صورت وارداتی و تولید داخل می‌باشند. در اوایل بیشتر از دستگاه های وارداتی استفاده می‌کردند. ولی بعدتر متخصصان ایرانی دست به کارشدند و دستگاه های بدنه زن را با کیفیت و قیمت مناسب وارد بازار کردند.
جهت خرید و فروش دستگاه تولید ماسک بدنه زن دست دوم می‌توانید با کارشناسان آلترالیت در ارتباط باشید.


مقاله های مرتبط

تعمیر دستگاه کش زن ماسک
حمام التراسونیک چیست
چرخ خیاطی التراسونیک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *