مقالات آموزشی التراسونیک

پیزو بخور سرد چیست

یکی از جذاب ترین مقالات حاضر در دنیای علم برق مربوط به پدیده بخار سرد است. در موقع تولید بخور گرم  باید دما افزایش یابد تا آب بخار شود ولی در بخور سرد در هر دمایی می توانید بخار سرد تولید کنید.
جهت تولید بخار اول از همه به یک پیزوالکتریک نیاز داریم. همانطور که در مقاله پیزوالکتریک چیست ؟ ذکر شد؛ پیزو در اثر فشار مکانیکی ولتاژ الکتریکی تولید کرده و یا بالعکس در اثر فشار برق اثر مکانیکی ایجاد میکند. پیزو فقط در این جنبه کاربرد ندارند برای همین ما در مقاله کاربرد انواع پیزو برای شما اطلاعات کاملتری نشر داده ایم.
در ماژول تولید بخار سرد با ولتاژ اعمال شده به پیزو، پیزو ها دارای نوسانات و ارتعاشات شدید میشوند که موجب تحرک بیش از اندازه مولکول های آب شده تا موجب بخاری از نوع سرد شود.

ایجاد فرکانس پیزو بخار سرد

فرایند تولید بخار سرد

 1. به موجب فرکانس التراسونیک تولید شده توسط پیزوالکتریک شروع به ایجاد ارتعاش میکند. که موجب ایجاد یک موج التراسونیک در آب میباشد. ( اطلاعات بیشتر در مقاله التراسونیک چیست ؟ )
 2. توسط موج تولید شده با مولکول های آب ، مولکول های تلاش میکنند تا رفتار موج را تعقیب کنند، ولی به خاطر جرمشان نمیتوانند موج های التراسونیک را دقیق تعقیب کنند.
 3. که این اختلاف نوسان، موجب ایجاد یک منطقه کم فشار  بین موج التراسونیک و مولکول های آب می شود.
 4. در این منطقه کم فشار یک پدیده بوجود می آید به نام پدیده حفره زایی (cavitation) ، که باعث ایجاد تعدادی حفره میشود. که این حفره ها میتوانند خلا باشند یا پر از هوا باشند.
 5. در مدتی کمی این حفره ها منفجر میشود که باعث ایجاد انرژی زیادی از خود میشوند؛ که این انرژی ها موجب ایجاد یک موج مویرگی در سطح آب میشوند.
 6. موج مویرگی کشش سطحی آب را می شکند و انرژی لازم جهت خروج مولکول های آب از سطح آب را فراهم می کند.
 7. مولکول های آب از سطح کنده شده و به سمت بیرون حرکت می کنند.
 8. این ماژولها، یک ماژول مناسب در جهت تولید بخار سرد و در واقع رطوبت هستند و تغذیه آنها 24 ولت DC با جریان حدود 1 آمپر است و می تواند در ساعت 350 تا 550 میلی لیتر بلکه بیشتر بخار سرد تولید کند.
نحوه تولید بخار سرد

نحوه تولید بخار سرد


مقالات مرتبط

تعمیر التراسونیک در اصفهان
جوش پلاستیک التراسونیک
حمام التراسونیک چیست
چرخ خیاطی التراسونیک

One thought on “پیزو بخور سرد چیست

 1. رضا گفت:

  سلام خوب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.